Recepty

Grill


ZPĚT

 

 

Grilovaná krkovice s grilovanými americkými brambůrky

cadac

Grilovací deska

Plátky krkovičky prosolíme, opepříme, trochu grilovacího koření, naskládáme do misky proložíme s cibulí na kolečka, zalijeme olivovým olejem a necháme několik hodin v chladničce marinovat. První na gril dáváme brambory. Omyjeme, neloupeme a rozčtvrtíme. Rozehřejeme gril a pomalu na omastku grilujeme brambory do zlatova. Vše připravujeme na grilovací desce grilu Cadac, s kterým máme ty nejlepší zkušenosti. Poté rozhřejeme gril na maximum a dáváme krkovici. Důležité je vysokou teplotou maso zatáhnout a posléze na mírnějším ohni lehce do měkka dodělat. Někdy grilujeme předvařenou  kukuřici, jako výbornou přílohu.    

 


Čína na grilu s rýží na grilu

pánev wok

Cadac wok

Kuřecí maso nakrájíme na kostičky, osolíme, opepříme, čínské koření, trošku grilovacího koření, dáme do misky, zalejeme olejem a dáme marinovat do chladničky. První si uvaříme rýži. Vše připravujeme na grilu a to na misce scootle. Připravujeme vždy sáčkové rýže, dáme omastek, rozehřejeme a vysepe ze sáčků na gril. Rýži necháme jen zesklovatět, zalijeme vodou, osolíme a do středu dáme jednu oloupanou cibuli s hřebíčkem. Kontrolujeme, jak se nám vyvařuje voda a postupně doléváme. Když je rýže hotová, přendáme do jiné misky a na té samé míse scootle připravíme čínu. Nejdříve na omastku opražíme trošku slaných burských oříšků, rozehřejeme gril, vysypeme naložené maso a zprudka zatáhneme. Když jsou kosky masa zatažené, ztlumíme oheň, přidáme čínskou zeleninu, dochutíme sojovou omáčkou a jiným kořením. Pokud maso pustilo hodně šťávy, lehce zasypeme škrobem na zahuštění.


Ryby

ryby

 

Ryby, ostatně jako vše, nejradši grilujeme a to na mřížce. Jediným problémem je, že se trošku chytají na rošt, ale pokud se teplý rošt potře špekem, je po problému. Zásadně grilujeme ryby četrsvé. V Norsku jsme grilovali tresky obecný, které jsme vytáhli z moře a v Řecku jsme grilovali pražmy královské. Vždy jsme ryby jen osolili, opepřili a grilovali. Čerstvé ryby stačí grilovat opravdu málo. V Chorvatsku jsme se naučili, že pokud rybě ztvrdne oko v korálek, je ryba hotová a může se obrátit. To samé z druhé strany.  Podáváme pokapané ryby s citronem a vařeným bramborem.

 

 

 


Bramboráky na grilu

Bramboráky opět připravujeme na Cadacu, na grilovací desce. Oloupeme a nastrouháme na jemno brambory, rozmícháme s majoránkou, přidáme vejce, lisovaný česnek, osolíme a opepříme. Grilovací deska má okraj jako menší pánev a velice se na ni dobře smaží. Je teflonová a nic se na ni nepřichytává. Smažíme na omastku do zlatova.

 


Kotlíkový hovězí guláš

Jelikož je celá expedice hodně mlsná, guláš připravujeme z předního hovězího, které je méně prorostlé. Z klišky by byl určitě lepší, ale jsou všichni moc rozmazlený. Držíme se pravidla jednoho šéfkuchaře Michala Kerouše, který tvrdí: "Kolik masa, tolik cibule". Tu nakrájíme na kostičky a začneme ji smažit v kotlíku na sádle tak dlouho, dokud není krásně zpěněná a měká. Poté přidáme sladkou, nebo gulášovou papriku (nejlépe z Maďarska) a pomalu prohříváme, aby nám guláš nezhořknul. Než přidáme maso, přiložíme více dřeva na větší teplotu. Dáme maso nakrájené na kostičky a vysokou teplotou se snažíme maso zatáhnout. Přidáme drcený pepř, kamenou sůl, pokud je maso zatažené lehce podlejeme vodou a pomalu dovařujeme do měka. Někdo na závěr guláš zahušťuje chlebem nebo jíškou, ale při dostatku cibule nikdy guláš nezahušťujeme a podáváme s čerstvým chlebem.


Hotovky

hotovky

Mezi karavanisty začaly být oblíbené produkty z portálu hotovky.cz. Jedinou asi nevýhodou je, že jsou jídla zavařovány ve skle, je nebezpečí rozbití a jsou poměrně těžké. Vekým pozitivem je kvalita, malé množství konzervantů a dlouhá doba spotřeby.

Leták ke stažení: ZDE

 


Krevety na víně

Krevety

 

Nejlépe čerstvé předvařené krevety řádně propláchneme a lehce osušíme. Na velkou pánev, nebo třeba pánev grilu Cadac rozpustíme hroudu másla, přidáme na plátky nakrájené stroužky česneku. Přidáme krevety a po chvilce přidáme tak dcl bílého vína. Nesolíme a nepepříme!! Necháme smažit do doby, kdy se kyselost vína vyvaří. Krevety jsou během pár minur. Podáváme okamžitě třeba s krutonky z pečiva.

 

 

 

 

 


36-370.jpg 36-373.jpg 36-371.jpg 36-374.jpg 36-369.jpg 36-372.jpg 36-375.jpg 36-376.jpg

Bazar

Prodej
logo expedice apalucha
Hlavní strana | Kontakt | Mapa stránek

všechna práva vyhrazena © Expedice Apalucha o.s. 2005 - 2011 power by KW - Soft

Načítám data, čekejte prosím.