Althorp House

Althorp house – místo posledního odpočinku Lady Diany z rodu Spencer

Alhorp

Létem v roce 2007 jsme navštívili Anglii a severní Skotsko. Jelikož byly děti odkojeny televizní novelou Herryho Potera, naše cesty vedly všude, kde se film natáčel. Cestou na jih si ženská část posádky prosadila návštěvu hrobu princezny Diany. Nikdo nevěděl, kde se toto místo nachází, není nikde prezentováno, jelikož si to rodina Spencer nepřeje. Jediný důvod je, aby LadyDi měla po smrti klid. Tenkrát jsme jeli bez navigace, jen s tečkou na mapě, kde by se měl dům nacházet. Projížděli jsme silničkami, kde se vešlo jen jedno auto, obytkou jsme šourali keře a stromy. Vše bylo neoznačené a nevěděli jsme, jestli jedeme správně. Až když jsme jeli kolem starobylé zdi nějakého panství, tak jsme si řekli “ to bude ono“, ale nic tomu nenasvědčovalo. Přijeli jsme k malému zadnímu vchodu, kde byla na louce zaparkovaná auta. Dokonce jsme to přejeli, jelikož jsme si nebyli jistí, že je to ono. Teprve za branou po zaplacení vstupu jsme věděli, že jsme správně. Dostali jsme informační letáky a plánek prohlídky. Procházíme krásně upraveným parkem, kde každý strom je vzácný a má svou historii. Celý prostor je nepřetržitě hlídán policií a je dobré se chovat dle dobrých mravů a dodržovat omezení podle informačních tabulek. Jeden z prvních pavilonů jsou bývalé stáje a konírny, kde je expozice života LadyDi. Velká projekční televize nám přibližuje život od jejího dětství až po tolik komentovanou a zpochybňovanou smrt. Je zde výstava šatů a šperků, včetně svatebních. Mezi exponáty je i známý protibombový oblek, v kterém princezna chodila po minových polích.

Althorp2

Na tomto panství princezna vyrůstala jako dítě. Bylo to zřejmé z fotek a filmů, které jsme tu viděli. V době naší návštěvy se Spencerpřipravovaly pietní oslavy, jelikož tento rok je to 10 let od smrtelné nehody. Dnešní den naší návštěvy probíhá křest životopisu Lady Diany, které napsal bratr Lord Charles Spencer. Osobně jsme se setkali, ale styděli jsme se fotit. Musí nás stačit pocit, že jsme ho potkali a viděli na vlastní oči. Dále jsme šli parkem, kde je dovolený piknik na trávníku a neomezené focení. Docházíme k slavnému jezírku s ostrůvkem, kde je malý pomníček a zde je to místo odpočinku. Je to vlastně umělé vytvořené jezírko, kdy rodina Spencer nechala zaplavit arboretum a vytvořili umělý ostrůvek. Na břehu stojí otevřená kaple s plochou plastikou princezny. Lavičku s kvalitního, tmavého dřeva nechali udělat synové Henry a Wiliams. Celé místo je pietní, všichni se chovají slušně a tiše. Skoro každý návštěvník přinesl kytice, které se dávájí do připravených mís u kaple. Na jezírku údajně žijí pár černých labutí, které hlídají klid, ale my jsme je neviděli. Plavali tu jen kachny a vzácní vodní ptáci. Labutě zřejmě uletěly.

Jezirko
Al Ponte

Stejný rok jsme navštívili Paříž a shodou okolností přesně na den a 10 let přesně, kde se nehoda stala. Most Al Ponte na břehu Sény je proslulý Ohněm Svobody, který je věrnou kopií a velikostí, jako má Socha Svobody v New Yorku a potom smutný třináctý pilíř. Někteří lidé se mylně domnívají, že oheň byl instalován na počest princezny, ale není tomu tak. Jeden pařížan nám vysvětlil, že jsou trošku ješitní a měli jen malou Sochu Svobody, tak město udělalo alespoň tento oheň. Pravda je, že se dnes využívá právě ve spojení s touto smutnou událostí.

K této Pařížské ikoně jsme přijížděli městským autobusem a již z okýnek jsme viděli, že je zle. Velké množství přenosových vozů se satelity na střechách, množství reportérů a štábů různých televizních stanic nám potvrdilo, že je to ten den. Nepláovali jsme to, ale nedalo se nic dělat. Šli jsme si prohlédnout otevřené dopisy lidí, které nalepují příjemné vzkazy na monument a pokládají květiny. Netrvalo dlouho a samozřejmě nás odchytla reportérka televize LC1, které dávala Stáňa rozhovor. Byla to souhra náhod, že v jeden rok jsme byli, kde se Lady Di narodila, žila, je pochována a kde zemřela.  

Stránky: http://www.althorp.com/visitalthorp

Al Ponte2
Karel

Doporučené články