Co všechno je potřeba míti s sebou na cesty za doklady a dokumenty?
Všechny dokumenty máme v papírové formě s sebou na cestách a zároveň máme i vytištěné kopie. Zároveň, ale máme všechny dokumenty vystavené i elektronické verzi uložené v mobilech či tabletech a na flash disku.
Cestovní pas:
Česká republika umožňuje občanům vlastnit více cestovních pasů. V zahraničí je nejlepší mít dva cestovní pasy a uložené na různých místech. V případě ztráty člověk využije druhého pasu a jede domů. Veškeré administrativní úkony udělá již v ČR. My náhradní pasy nemáme, ale pokaždé vozíme kopie stran s fotografií a kopii víza. Pro případ ztráty máme ještě několik kusů pasových fotografií. Kopie dokladů a fotky urychlí proces na velvyslanectví nebo konzulátu při vyřizování náhradního cestovního dokumentu.
Pro cestování po Evropské unii by jsme měli vystačit s občanským průkazem a pas můžeme ponechat doma.
Řidičský průkaz a mezinárodní řidičský průkaz:
Řidičský průkaz nosíme neustále při sobě. Jsou hranice, kde doslova budou vyžadovat i řidičské oprávnění, tudíž zkontrolujte zda i řidičák nebude v bližší době po splatnosti. Do třetích zemí vozíme i mezinárodní řidičský průkaz. Je dobré se informovat o jakou zemi se jedná, jelikož existují dva typy mezinárodního řidičského oprávnění, ale musíte mít na paměti, že tento doklad je platný pouze v případě, že máte platný i klasické řidičské oprávnění. Dokládá se náš řidičák společně s tím mezinárodním.
Mezinárodní řidičský průkaz vzor Vídeň 1968
Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bahamy, Bahrajn, Bělorusko, Belgie, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Bulharsko, Černá Hora, Česká Republika, Dánsko, Demokratická republika Kongo, Estonsko, Filipíny, Finsko, Francie, Gruzie, Guyana, Chorvatsko, Izrael, Itálie, Írán, Jihoafrická republika, Katar, Kazachstán, Keňa, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Lotyšsko, Libérie, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Maroko, Moldavsko, Monako, Mongolsko, Německo, Nizozemsko, Niger, Norsko, Pákistán, Peru, Pobřeží slonoviny, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Řecko, San Marino, Saúdská Arábie, Senegal, Severní Makedonie, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Středoafrická republika, Švédsko, Švýcarsko, Tádžikistán, Tunisko, Turecko, Turkmenistán, Ukrajina, Spojené arabské emiráty, Uruguay, Uzbekistán, Vietnam, Zimbabwe
a
Mezinárodní řidičský průkaz vzor Ženeva 1949
Albánie, Alžírsko, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barbados, Belgie, Benin, Botswana, Bulharsko, Burkina Faso, Černá Hora, Česká Republika, Dánsko, Demokratická republika Kongo, Dominikánská republika, Egypt, Ekvádor, Fidži, Filipíny, Finsko, Francie, Gruzie, Ghana, Guatemala, Haiti, Chile, Island, Indie, Irsko, Izrael, Itálie, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kambodža, Kanada, Kuba, Kongo, Kypr, Kyrgyzstán, Laos, Libanon, Lesotho, Lucembursko, Madagaskar, Maďarsko, Malawi, Malajsie, Mali, Malta, Monako, Maroko, Namibie, Nizozemsko, Nový Zéland, Niger, Nigérie, Norsko, Papua-Nová Guinea, Paraguay, Peru, Pobřeží slonoviny, Polsko, Portugalsko, Korejská republika, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Rwanda, Řecko, San Marino, Senegal, Severní Irsko, Sierra Leone, Singapore, Slovensko, Spojené arabské emiráty, Spojené státy americké, Srbsko, Srí Lanka, Středoafrická republika, Sýrie, Španělsko, Švédsko, Thajsko, Togo, Trinidad and Tobago, Tunisko, Turecko, Uganda, Vatikán, Velká Británie, Venezuela, Vietnam, Zimbabwe
Zdravotní cestovní pojištění:
Bez zdravotního připojištění nikam nejezděte! Nikdo neví co se může stát a ovlivnit to ve většině případů nelze. Kdo bude jezdit více, jeho šance špatné zkušenosti se zvyšuje. My sami známe již několik přátel, které bohužel byli nuceni vyhledat lékařskou pomoct.
První věcí je si dát velký pozor při výběru pojišťovny. Bohužel s covidem se všechno změnilo a s tím i cestovní pojištění. My byli u jedné pojišťovny řadu let, ale po čtení smlouvy jsme zjistili, že pokud MZV nebo WHO označí zemi jako „covid riziková“ zaniká zde právo využít zdravotní pojištění. Nakonec jsme byli donuceni změnit pojišťovnu.
Buďte vždy dobře pojištění na vyšší částku, zjistěte si podmínky kdy Vám nárok na plnění od pojišťovny zaniká, zjistěte si co spadá do rizikových sportů. Víme, že je toho hodně, ale je to hold potřeba. Kdo jezdí hodně, vyplatí se mu roční cestovní pojištění. My se pojišťujeme pořád u jedné pojišťovny, přes internetový portál, zaplatím, vytisknu smlouvu a kartičky pojištění. Čemu již vůbec nevěříme je cestovní pojištění u platebních karet, nebo jiných finančních produktů. Nemají a nemůžou mít dost vysoké krytí na léčební výlohy. Musíme si uvědomit, že platby za léčení v zahraničí dosahují astronomických výšek. Připojištění u platební karty za 600 Kč na rok je holý nesmysl. Pojišťujte se u pojišťovny, která je známá ve světě.
Osvědčení o registraci vozidla: tzv Malý technický průkaz
Pokud jedete vozem, malý technický průkaz je samozřejmostí. To asi nemusíme připomínat. Mockrát se nám stalo, že na hraničním přechodu nám kontrolovali držitele a majitele vozu. Je to také důležitý doklad pro deklaraci vozu např. v Turecku, nebo státech bývalého sovětského svazu. Zapíší dle osvědčení automobil do pasu řidiče a bez vozu nesmí řidič opustit stát. Podobné je to při celních deklaracích.
Mezinárodní automobilová pojišťovací karta – neboli takzvaná „Zelená karta“
Zelená karta je mezinárodně platný doklad o pojištění v zemích systému zelené karty. Jde o téměř všechny evropské státy. Pokud platí pojištění i mimo EU, tak to naleznete na zadní straně zelené karty.
Před cestou doporučujeme zkontrolovat platnost zelené karty a krytí v dané zemi.
Přes to všechno se může stát, že Vaše pojišťovna má sice krytí v dané zemi, ale stát ji neuzná. Některé státy kontrolují na hranicích zelené karty a krytí nehod. Pokud nemáte zkratku státu na své kartě, musíte si smluvit pojištění přímo na hranicích. Někdy je to nepříjemné, ale je to pořád méně problémů, než kdyby jsme na to zapomněli a udělali nějakou škodu na majetku nebo zdraví.
V každém případě doporučujeme do zahraničí vozit kopii + originál. V některých zemích dopravní policisté při dopravní nehodě vyžadují odevzdat originál zelené karty. Výrazně doporučujeme vozit papírovou formu byť v dnešní době ČR umožňuje mít zelenou kartu v mobilu.
Občanský průkaz:
Pokud jezdíme po Evropě a jsme v zemích Schengenského prostoru, tak si dle vzájemných smluv vystačíte pouze s občanským průkazem. Pokud jedete mimo Schengenský prostor, tak je občanka k ničemu. Nikdo jí neakceptuje, ale my jí přesto vozíme.
Stává se nám, že někdy žádají na recepcích kempů, hotelů po dobu pobytu nějaký doklad, který Vám zadrží. Žádná recepce nemá právo Vám zabrat doklad, zvlášť když máte zaplacený pobyt. Přesto jsou neoblomný a vyžadují Váš doklad. S radostí jim dáme občanský průkaz s tím, že pokud se něco s ním stane, tak nás to netrápí. Kolikrát i když chtějí kopii dokladu snažíme se jim dát vždy občanský průkaz. Je to lepší a připadá nám, že i bezpečnější.
Plná moc:
Někdo jede do zahraničí firemním vozem nebo půjčeným od rodiny či kamaráda. Na to je potřeba plná moc na půjčení vozu a to i když jedete po EU. Potřebou plné moci je mít jeden překlad ideálně v řeči dané země, nebo aspoň v anglickém jazyce. Vždy je potřeba mít ověřené podpisy na plné moci.
Plná moc na auto v osobním vlastnictví
Plná moc pro firemní vůz
zdroj: www.uamk.cz