Každý fotoaparát potřebuje nějaké příslušenství a naše příslušenství popíšu v tomto článku.
Základní vybavení fotografa je brašna na fotoaparát. Pokud ho nemáte riskujete poškození Vašeho fotoaparátu a buď příjdete o drahocený fotoaparát nebo neopakovatelné fotografie.
Brašna
My vlastníme více fotoaparátů, takže máme i více brašen. Máme malé brašny pro kompakty. Nejednodušší typ brašen, kde stačí pouze pro fotoaparát a pro příslušenství. U toho nemusíte nějak se zaměřovat na značku a nemusíte moc řešit kvalitu.
Brašny na zrcadlovku jsou o něco složitější a člověk musí přemýšlet i do budoucna. Pokud koupíte malou brašnu, tak se může stát, že Vaše vybavení koupené v budoucnu už se nebude vejít do brašny. Pokud moc velkou, tak zase budete tahat těžkou a rozměrnou brašnu. Kde i hrozí, že budete mít polovinu brašny prázdnou. Takže najít dobrou brašnu pro každého fotografa je náročné. U výběru doporučuji se zaměřit jak na kvalitu, tak na značku a pokud možno, tak si vybrat jednu a držet se jí.
My jsme se rozhodli pro Tamrac System 3. Brašna pro jednu či dvě malé zrcadlovky a dva až tři objektivy a ostatní techniku. Madlo a popruh je vypolstrované, takže se Vám nezařezává do ramene. Z boků můžeme pomocí popruhů přidat nějaké příslušenství. Ideální brašnička pro začátečníka není malá ani velká a vejde se nám do ní všechna technika.
Pouzdro na zrcadlovku
Takzvané pistolové pouzdro. Brašnička pro jednu zrcadlovku a to nejmenší příslušenství (náhradní baterie, karty a čistící ubrousky). Výborná věc na cesty nebo pokud víte kam jdete a co budete potřebovat. Jelikož jsme si vybrali stejnou brašnu od Tamracu a to verzi Pro Digital Zoom 7. Stejný vlastnosti materiálu jako u brašny. Popruh vypolstrovaný a možnost přichytávání z boků různé doplňky. Stačí koupit pouzdra na objektivy nebo blesk a můžeme to mít s sebou. My máme toto externí pouzdro na náš teleobjektiv a absolutně nám to vyhovuje.
Fotobatoh
Jelikož jsme potřebovali pro další zrcadlovku brašnu, tak pro zpestření a vyzkoušení jsme se rozhodli pro fotobaťoh. Hlavní dva rozdíly jsou ve způsobu uložení fotoaparátu v baťohu. Buď jsou baťohy ve kterých je uzpůsobeno pouze místo na zrcadlovku a příslušenství. Nebo jsou oddělené pro osobní věci a pro fotoaparát. Každý má své výhody a nevýhody. Pokud máte pouze pouze na zrcadlovku, tak nemáte prostor na osobní věci. Pokud zase máte dvoukomorový systém, tak můžete mít málo místa na příslušenství.
My jsme se rozhodli pro tříkomorový systém, který je v půli rozdělen na fotoaparát, osobní věci a prostor na notebook o uhlopříčce 15,4″. Nakonec jsme museli přesedlat z Tamracu na Lowepro. Vzali jsme si fotobaťoh Lowepro Fastpack DV250 AW. Baťoh přizpůsoben jak na zrcadlovku, tak i na natáčení se zrcadlovkou. Do komory na fotoaparát se vejde velká zrcadlovka a 2-3 objektivy s bleskem. V prostoru na osobní věci je brašnička na příslušenství k fotoaparátu a různé organizéry na mobil atd….
Stativ
Důležitá věc pro fotografy, kteří mají zálibu v nočním fotografování a nebo při špatných světelných podmínkách. Samozřejmostí je nutnost stativu při focení u dlouhého času. U výběru stativu doporučuji setrvat o trochu déle než by jste připustili. Výběr stativu je velmi nářočný a unáhlená koupě může vést ke zklamání. Stativ vyberte podle použití a jak ho budete využívat. Poté hledejte vlastnosti a kvalitu a z neposlední řady je už cena. Bohužel kvalitní stativ něco stojí, ale ujišťuji Vás, že budete s kvalitním stativem spokojení stejně jako my.
Jakýkoliv stativ se skláda ze dvou věcí: Z hlavy a nohou. Většinou si stativ koupíte v setu, ale přesto si pozorně zjistěte co v tom setu dostanete. Stativové hlavy se dělí na různé typy. Jsou videohlavy, 3D hlavy a pak kulové hlavy. Videohlavy jsou výhradně na natáčení s kamerou nebo s zrcadlovkou, takže mají tlumené ložiska pro plynulé švengování. 3D hlavy jsou aretovaný na všechny směry a každá se šteluje zvlášť. Kulové hlavy jsou jednoduché a snadné, kde koule je uchycena v úchytu. Nohy na stativu jsou tři a u nich Vás musí zajímat složená délka, celková délka a pak z jakého materiálu jsou nohy a aretace udělány.
My jsme si vybrali video stativ Velbon DV-6000. Je to masivní stativ s odnímatelnou fluidní hlavou, která umožňuje překrásný plynulý chod. Focení je na něm o něco složitější, ale velký problém to není. Jediné negativní je celkem rozměrný stativ ve složeném stavu.
Filtry
Filtry se dávají před objektiv a mají mnoho funkcí podle toho jaký máte nasazen.
UV filtry
Dříve se UV filtry používali k zamezení průniku UV záření na kinofilm, který by se tím poškodil. Dnes se používá převážně k ochranně objektivu před poškrábáním nebo zničením. My máme u každého objektivu jeden a je znát i přes snahu ochránit objektiv, že je UV filtr značně poškrábán. Doporučujeme mít toto jako základní vybavění zrcadlovky. U UV filtru není tak důležitá kvalita. Stačí se držet střední cesty a budete spokojeni. Pokud zničíte UV filtr, tak to stojí méně než nový objektiv.
Polarizační filtr
Výborná volba pro krajináře nebo nadšence přírody. Polarizační filtr je složen z dvou částí. První je vlastně bajonet, který se montuje na objektiv a druhá část je sklíčko s filtrem. Tyto dvě části jsou spojené a můžete s ním libovolně rotovat. Proto je důležité vědět jak polarizák funguje. Světlo se dneska šíří ve více směrech a polarizační filtr propustí pouze jeden směr světla. To znamená, že se s každým natočením polarizačního filtru mění souhra barev dopadající na čip.
Největší funkci má za denního světla. Zlepší se kontrasty a zvýrazní barvy dané scény. Výborná věc i pro průnik přes velmi odrazné plochy. Tím je myšleno sklo a voda.
Pamětové médium:
Karta je velmi důležitá k zrcadlovce. My osobně se držíme pár firem. Mezi ně patří Sandisk a Kingston, ale máme i jiné. Karty jsou různého tvaru a tyto tvary jsou označovány zkratkami: CF, SD a micro SD. Samozřejmě jsou i další kategorie karet. Jako další důležitá vlastnost karty je její rychlost. Pokud použijete pomalou kartu než kterou je záznam zapisován. Tak soubor nebude zapsán celý a v tu chvíli bude neschopný čtení. Možná, že bude soubor schopný promítnutí, ale na jakoukoli úpravu může být velmi složité.
Proto se vždycky snažíme najít potřebnou rychlost zařízení a nejlépe předimenzovat tuto rychlost. Poslední karty jsme kupovali s rychlostí 95 Mb/s. Je to lepší z důvodů sekvenčního snímání (např. sportu) Vás karta nezdržuje při zapisování. Dále je to lepší při natáčení videa ve FullHD. A dnešní sportovní kamery jsou schopni snímat více snímků za sekundu a tím docílíte úžasného efektu známý jako Slow-Motion.
To co se také hodí:
- Baterie + Náhradní baterie
- Čistící prostředky
- Dálková spoušť
- Blesk
- Nabíjení
- Kabely k fotoaparátu
- Ostatní….