Kdo fotí a natáčí bude neustále bojovat s uchováním svých fotek či videí.
Rozdělil bych to na tři kategorie a to na na cloud, HDD/SSD neboli pevný disk a úložiště Nas Server.
Cloud
Pokud se bavíme o ukládání fotek do cloudu, tak to znamená, že nějaká společnost nám poskytne úložiště na jejich serverech a my máme možnost se do nich přihlásit a ukládat si do nich a organizovat v nich. Samotné cloudové služby bych rozdělil na veřejně přístupné a soukromé.
Mezi veřejně přístupné nalezneme rajče.net, flickr.com, zonerama.cz a mnoho dalších. Zde je veřejně přístupné všem (lze nastavit neveřejné sdílení), ale největším mínusem je sdílení pouze určitých souborů.
Soukromé portály spíš fungují jako zálohové portály. Mezi nejznámější je GoogleDrive, Dropbox, OneDrive a mnoho dalších. Zde se doporučuje zaměřit na bezpečí, velikost a určitě cena za službu a v neposlední řadě i jeho zobrazení či organizaci.
My tuto službu využíváme spíše málo než více. Vzhledem k placeným službám využíváme vždy jen v bezplatné verzi. Přesto potenciál této služby roste exponenciálně, tudíž doporučujeme zkusit.
Hard Disk Drive a Solid-State Drive
Externí pevný disk je dneska asi nejrozšířenější možnost zálohy dat. Bohužel čím víc dat přibývá, tím víc disků si člověk musí pořídit. Pak se stává, že člověk má v šuplíku přes 20 disků a organizace dat bere za svou.
Typů disků je hodně nejdůležitější parametr je jeho kapacita a samozřejmě s kapacitou roste cena. Novým typem na trhu jsou externí opravdu rychlé SSD uložiště. Ty dneska lákají výkonem, rozměry, výdrží a samotnou váhou a pro cestování je to naprostá jednička, bohužel proti tomu jde vysoká pořizovací cena.
Na cestování doporučuji mít nějaký úložiště. My vozíme s sebou 500 GB SSD uložiště, které nám hodně pomáhá s archivací či sdílením na internetu během expedic.
Úložiště Nas Server
Pokud řešíme archivaci fotek či organizaci fotek není dnes nic lepšího na trhu než domácí Nas Server úložiště, který má 2 a více HDD disků. Oproti cloudu máme výhodu lokální instalace s možností síťového zapojení či napojení přes USB. Oproti klasickému HDD úložišti je tady ochrana oproti selhání disku pomocí zapojení disků RAID.
- RAID 0
- Spojení dvou disků do jednoho, dvojí velikost bez ochrany selhání disku.
- RAID 1
- Zrcadlení neboli co uložíte na jeden disk se automaticky zkopíruje na ten druhý disk. Nevýhoda je, že využijete kapacitu jen jednoho disku.
- Raid 5
- Nutnost 3 a více disků. Data se ukládají na jeden disk a jeho samoopravné kódy (parity) se uloží na jeden z dalších disků. Výhodou je větší kapacita, rychlejší čtení. Nevýhodou pomalý zápis.
- Raid 6
- Velmi podobný Raidu 5, ale používá parity na dvou diskách.
Nas Server má mnoho funkcí než jen zálohování, tudíž i přes vyšší pořizovací ceny se rozhodně vyplatí. My máme dokonce tři Nas Servery. Jeden na fotky, druhý na videa a poslední na dokumenty a důležité kopie nutné k cestování.